Jirka Rostecký napsal článek o strachu z podnikání. On i Mario Roženský vlastně říkají, že je to zbytečný, že potřeba do toho šlápnout a jít za svými sny. Že se není čeho bát. To se moc hezky říká. Já jsem ten, který se do poslední chvíle bál podnikat a bojí se i teď.
Proč? Velká nejistota. Fakt na to mám? Nepokazím někde něco? Když nebudou peníze, jak uživím rodinu? A roztáčí se kolotoč nejistých otázek a nejistých odpovědí. Myslím, že jednodušeji se podniká, pokud nemáte závazky a jste mladý. To pak jsou odpovědi na mnohé otázky jednodušší.
Já se rozhodl jít na volnou dobu, kdy moje žena měla před porodem. Vlastně mě k tomu rozhodnutí, že to bude v pohodě přesvědčil Martin Matějka. Díky mu za to. Vlastně všichni říkali, že zrovna já se nemám čeho bát. Já jim věřil tak napůl. Opět. Hezky se to říká, pokud se vás to netýká a pokud tu zodpovědnost nemáte na svých bedrech. Pokud nemáte doma 3 děti, ženu a psa a kočku.
Asi to nakonec nějak zvládám a nebolelo to. Nebyl to krok do tmy, jak to tak bývá ale byla to dlouhodobě připravená akce. Co jsem tedy udělal a co doporučuju udělat těm, kteří to mají jako já? Tedy, co dělat když potřebuje kontrolu nad vším, jistotu a zároku a vaše vlastní zodpovědnost vás užírá?
- Tvrdě na sobě pracujte, učte se a stanovte si cíle za kterými běžte.
- Podnikejte při práci. Po malých kouscích. Tu u tam malý práce za peníze. Buďte klidně levní. Získáte tuny neocenitelných zkušeností.
- Najděte si dobré zaměstnání, které souvisí s oborem vašeho budoucího podnikání. Ale nekašlete na něj. Jděte do toho naplno. Nesmíte pracovat od 8 do 17. Tenhle přístup vás naučí jít do toho se srdcem a naplno.
- Naučte se, že etika a morálka je důležitější než peníze. Pak dokážete dělat mnohem víc než se očekává, protože je to prostě správné.
- Několik let na sobě tvrdě dřete a postupně zvyšujte poměr práce mimo vaše zaměstnání. Zároveň si budujte osobní značku, lidé a potenciální klienti si vás musí spojit s tím, že to co děláte milujete a děláte to sakra dobře.
- Nabudete jistoty. Uvidíte, že se uživíte. A to je ten krok, kdy můžete dát výpověď.
Možná to není dobrý postup. Nevím. Ale je můj a mě zafungoval. Třeba pomůže i vám.
Otakar
Taky jsem začínal vedle zaměstnání. Měl sem to o to horší, že sem tak nějak tušil, že firma to má zpočítanéa do roka bude po ní. Sek jsem se o dva měsíce, trvalo to přes rok. Pak jsem nastupoval do připraveného rozjetého podnikání.
Jedno je fakt, že bez plánování a příprav je to opravdu risk, nejen riziko.
Mirek
Já bych to spíše viděl nejenom strachu zda člověk na počátku uspěje, ale i o nákladech co člověk musí dát dohromady. Jinak se podniká když je ti 20+ a v podstatě nemáš žádné náklady, maximálně pronájem bytu s přítelkyní. Úplně jiná situace je, když má člověk třeba hypotéku, ženu na rodičáku a pár věčne hladových krků. Tam je ten tlak na to aby člověk začal okamžitě vydělávat mnohem větší. Trochu to naštěstí kompenzuje větší životní rozhled a zkušenosti, takže člověk nedělá takové kraviny jako kdyby začal mladý 🙂
ps. co ale obdivuji nejvíce, jsou lidi co začnou podnikat třeba po 50tce.
Jiří
Souhlasím s autorem. Sám jsem podobně začínal. Další výhoda je pokud nemáte rodinu, děti a máte do začátků malý finanční obnos.
Stranger
J. Rostecký je… člověk který si hraje na podnikatele. Na webtrhu hledá lidi, co by pro něj pracovali takřka zadarmo – chce hodně práce za úplně směšný peníz. Navíc je to člověk venkoncem primitivní a hloupý, obchoduje s něčím, co neumí a ještě se chlubí tím, jak je úspěšný.
Pavel Ungr
Anonymní Strangeře, s Jirkou mám ty nejlepší zkušenosti. Funguje dobře, výstupy jsou skvělé, takže tohle rozhodně nemůžu potvrdit.
Martin
Nenásilný a postupný přechod od práce k podnikání, jak jsi popsal, je podle mého názoru přirozeným způsobem jak do toho vstoupit. Poznat vodu, dříve než do ní skočím rovnýma nohama zde platí. Líbí se mi, že jsi zdůraznil etickou stránku podnikání. Pokud se nebudeme chovat sami slušně, dodržovat nepsané zásady chování a jednání, nemůžeme čekat podobné od druhých.
Pavel Ungr
Díky Martine!
Karel Borovička
Zajímavé, z venku to vypadalo jako postupné zrání nespokojenosti ve firmě a on to byl dlouhodobý plán. Těším se na jeho další level, Pavle. Freelance přece není dlouhodobá meta 🙂