V prosinci jsem slavil 4 roky na volné noze. Před 2 lety jsem napsal docela populární článek o tom, proč jsem odešel, co mě k tomu vedlo a co mi během prvního roku pomáhalo. Nyní bych to rád zhodnotil z mnohem delšího odstupu. Je těžší na volnou nohu odejít nebo nebo se na ní udržet a jít stále vpřed? Na tohle vše, i na co si dát pozor, s čím počítat a co vám může pomoct bych rád zodpověděl v tomto článku.
Nejdříve dlužím čtenářům mého článku odpověď, kterou jsme v minulém článku slíbil a nakonec jsem odpověď neposkytl.
Jaké jsou výhody a nevýhody práce na volné noze?
Původně to znělo dost nevyváženě, protože i u pro někoho nepříjemných věcí jsem nacházel pozitiva. Pokusil jsem se přetavit do negativ i pro mne relativně pozitivní věci (jako výběr nástrojů, vybavení kanceláře, nebo shánění zakázek).
Negativa
- Ztrácíte jistotu pravidelného příjmu. (i když, pokud máte jako freelancer 10 různých klientů, můžete být víc v pohodě než jako zaměstnanec, kdy se firma může dostat do problémů)
- Ztrácíte pohodu neřešení administrativy souvisejí s prací – účetnictví, právo, kancelář atp.
- Musíte si sám vybírat a kupovat všechny nástroje pro práci.
- Musíte si sám vybavit a pronajmout kancelář (nebo platit schůzky v kavárnách).
- Musíte si sám nějak vyřešit účetnictví, daně a právní záležitosti.
- Nastavení nástrojů, počítačů anebo sítě či WiFi je zase na vás.
- Stres je spíše větší než menší než v zaměstnání. V zaměstnání můžete dát vždycky výpověď nebo to prostě neřešit, taky každým vykašláním se ztrácíte dobrou pověst a zakázky.
- Dovolenou nemáte, volný čas si musíte nadělat a ušetřit na ni peníze z běžného provozu.
- Když vyděláváte moc, platíte čím dál tím víc a musíte to nějak řešit.
- Neustále musíte mít pod kontrolu výdaje i příjmy a to v dlouhodobém hledisku.
- Musíte plánovat co bude a kam půjdete dál.
- Vzdělávání vám nikdo nepředhazuje, musíte na sobě makat sami a případná školení si platíte taky sami.
- Makáte často i po večerech a o víkendech. Protože jste ten termín prostě slíbili.
- Občas se něco pokazí – třeba nefunguje Sklik – a vám to naruší veškeré termíny a plánování. Žádný šéf nebo account to za vás nevyřeší.
- Nejste v pravidelném kontaktu s týmem, pokud nemáte coworking nebo kancelář s kolegy.
Ne přátelé, já si nestěžuju, ale tohle jsou prostě podmínky, se kterými musíte počítat při odchodu na volnou nohu. Dobrá zpráva je, že vše je řešitelné.
Pozitiva
Pozitiva to jsou hlavně pro lidi, kteří chtějí na sobě makat, chtějí být páni svého času a nemají problém sami sebe prodávat.
- Vybíráte si pro koho pracujete a pro koho ne.
- Vybíráte si, kdy pracujete a kdy ne.
- „Kilrfýčr“ pro rodiče – dítě onemocní, no tak budete pracovat doma. Nemusíte se s nikým dohadovat. Nebo jinak – partner/partnerka si potřebuje oběhat úřady, tak zůstanete pracovat s dítětem doma. Taky nemáte problém chodit na všechny ty akce co pořádá škola/školka, aby jste tam pro své dítě byli.
- Dokážete si vygenerovat finanční zálohu a mít co investovat.
- Máte více peněz a děláte to, co vás baví.
- Sami se rozhodujete, jaké budete dělat výstupy, jakou budou mít formu a na co budete lákat nové klienty. A v neposlední řadě, jak budou probíhat vaše schůzky s klientem.
- Můžete mít počítač jaký chcete a instalovat si tam co chcete.
- Když se zdržíte na obědě 3 hodiny, tak vám nikdo nadávat nebude.
- Pokud se nerozhodnete jinak a nebo se něco nepokazí, každý rok jdete nahoru zhruba o 5 – 15 % obratu.
- Můžete se učit a experimentovat s věcmi, které sami chcete.
- Nemusíte se nikoho dovolovat, zda na konferenci nebo školení půjdete. Prostě tam jdete.
- Můžete měnit brandovou strategii, váš web, výstupy nebo přístup ke klientům za pochodu. Prostě jen tak, protože se tak rozhodnete.
- Pokud děláte v online, můžete často klidně odjet do zahraničí a pracovat tam. Má to, ale nevýhody, ale o tom zase příště.
Samozřejmě, těch věcí je mnohem více (v obou skupinách), ale snažil jsem se vypíchnout ty, které jsou obecně největším přínosem. Každý ty výhody a nevýhody bude mít trochu jiné. A samozřejmě, vždycky platí – to záleží!
O co jsem reálně za ty roky přišel já? Napadají mě jen 2 věci:
- Skvělý tým kolegů v H1.cz se kterými jsme dělali společně na velkých projektech. Ale získal jsem jiné, neméně dobré, kolegy freelancery se kterými spolupracuji.
- Některé zajímavé a velké klienty – třeba mě hodně bavil Vodafone. Ale mám jiné, neméně zajímavé – možná i zajímavější.
V zásadě na každou nevýhodu, dokážu vyjmenovat výhodu. Sebral mě odchod na volnou nohu něco? Rozhodně ano, ale přidalo mi toho o tolik víc, že litovat rozhodně nebudu.
Co dělám za poslední 2 roky jinak a jaký byl můj rok 2017?
Letos jsem zakládal s. r. o. což mě vedlo k tomu trochu bilancovat. Bohové, já platil takové píčoviny! Vedlo to k tomu, že jsem si rozepsal do tabulky veškeré náklady, které mám. Rozdělil jsem je na ty které jdou z osobního účtu a ty které jdou z pracovního. Díky tomu jsem zjistil, že:
- platím něco, co nepotřebuju (nevrací se mi to) – okamžitě jsem to zrušil,
- platím ze soukromého účtu něco, co patří na pracovní – okamžitě jsme to přesunul na pracovní.
Doporučuju podobnou tabulku mít. Já ji neměl, protože k tomu nebyl moc důvod (zakázky byly, peníze taky). ale s přechodem na s.r.o. se pár věcí mění. Takže spousta placených aplikací šlo do háje a nechal jsem jen ty, které mi pomáhají vydělávat nebo být efektivnější. Díky tomu bych rád aktualizoval seznam nástrojů, které jsem vám před 2 lety doporučoval:
- G- Suite (dříve Google Apps) – ultimativní sada skvělých služeb (Gmail, Google Docs, Google kalendář) s podporou cloudu a mobilních verzí pro mobily a tablety. Těch pár stovek ročně se vám vrátí. Pokud užíváte více Google účtů a řešení v prohlížeči vám nevyhovuje, zkuste klidně Shift. Já ho testoval, ale kvůli nutnosti Gmailia a Streaku jsem ho opustil.
- Mailbird – i když užívání Gmailu miluju, někdy potřebuju i klasického softwarového pošťáka. Pro cesty vlakem nebo na místech, kde je horší signál, neocenitelné. Zatím nejlepší, co jsem našel, je Mailbird. Pro více než 3 účty placený. Ale má super integraci Evernote, Todoistu, Asány a dalších.
Boomerang – služba, která vám vrátí e-mail do Doručené pošty, pokud za několik určených dní vám příjemce neodpoví.Na e-maily klientům dávám čas týden, ostatním méně. Boomerang je zbytečně drahý, přešel jsem na Gmelius.Sidekick – u některých typů e-mailů se vám může hodit vědět, jestli e-mail adresát četl, tahle aplikaci od Hubspotu vám to umožní a funguje jako rozšíření Gmailu. 200 dotazů na přečtení měsíčně je zdarma, což mi bohatě vystačí.Není třeba, stačí Gmelius.- Streak – nejde to jinak, než bez CRM. Vybral jsem si CRM, které je postavené na Gmailu, abych nemusel do jiného prostředí. Má i mobilní aplikaci a je cloudové, zároveň jednoduché a příjemné. Zdenda Dvořák zase používá ProsperWorks.
- Evernote – dlouho jsem si hledal k Evernote cestu, ale super nadupané praktické funkce mě přesvědčily. Ukládání screenshotů a jejich komentování, sdílení, chat, mobilní verze a super rozpoznávání a ukládání vizitek včetně propojení s LinkedIn. Teď už si to bez Evernote nedokážu představit. Slouží mi jako moje databáze znalostí a zálohy některých webů.
- Kalendář – je pro mě alfa i omega veškerého plánování. Plánuji si přes něj i volný čas a hlídání dcerky. Samozřejmě používám Google kalendář
, ale organizuju si všechny kalendáře (nejen Googlí) pomocí Sunrise Calendar. Je hezčí, má zajímavé funkce a umí více kalendářů nejen Google.Microsoft ho bohužel zrušil. Pro Android je super Business Calendar. - Snagit – je pro mě zásadní mít dobré a pokročilé screenshoty. I když placená aplikace pro moje analýzy a slidy k nezaplacení. Verze zdarma je Jing. Děkuju Markovi Prokopovi za doporučení.
- Cloud – snažím se vše mít v cloudu a synchronizované. Takže je jedno jestli mám v ruce mobil, tablet, notebook nebo můj desktop. Všude mám stejné nastavení stejné verze souborů a stejný obsah.
Řeším to pomocí kombinace Dropboxu (zajímavé funkce a standard v cloudové synchronizaci) a Copy (hodně prostoru zadarmo) a zbytek adresářové struktury pomocí BitTorrent Sync. BitTorrent Sync kromě Dropboxu a Copy používám proto, že dokáží výběrové synchronizovat jakýkoliv adresář s cílovým zařízením. Copy ani Dropbox to neumí, kdyby to uměl, rád si zaplatím premium verzi.Přešel jsem plně na G Suite (dříve Google Apps). - Mighty Text – služba, která vám umožní číst a posílat SMS z počítače a zobrazovat upozornění z mobilu na počítači (počítačích) nebo tabletu. Ideálně pro lidi co nemají iPhone a Macbook, tam je to řešeno nativně.
- BaseCamp – služba, která umožňuje přehledné a snadno použitelnou komunikaci více lidí na projektu. Konkurenčních služeb existuje více, mají více funkcí, ale žádná není tak jednoduše použitelná a tak hezká. Neměnil bych.
- Todoist – skvělá webová i mobilní aplikace pro správu úkolů. Umí upozornění, projekty, štítky a vyhovuje mi asi nejlépe.
- Toggl – standard v měření času na projektu. Týmový, multiplatformní i mobilní. Nic lepšího neexistuje.
- Up Next – když už mám Google kalendář, potřebuji výstup přehledně zobrazit na mobilním zařízení. Standardní widgety mi nevyhovují, proto používám zobrazení v agendě u tohoto widgetu.
- Auto SMS – aplikace na automatické odpovědi na nepřijaté hovory, když nemůžete přijmout hovor – máte schůzku, školíte, řídíte atp.
- Sygic – Google navigace je fajn, ale trpím vrozenou nedůvěrou k Open Source. Navíc navigace Sygic mě nikdy nezklamala. A navigaci potřebujete, abyste vždy našli rychle co potřebujete bez hloupých dotazů a telefonátů s klientem. Super pro pěší chůzi i do auta.
- Liftago – jezdit po Praze autem, zejména do centra, je pro mě nepohodlné. Proto často za klienty jezdím taxíkem a nejlepší aplikace je Liftago. Minimálně pro Prahu, Ostravu, Bratislavu a Brno. Pro ostatní města se mi vyplatilo City Taxi. Když už nejde jinak, tak použiju i Uber, ale tomu se snažím spíše vyhýbat – z principu.
- Účet u RegioJetu, Leo Express a ČD – ačkoliv auto mám a jezdím jím, jsou místa, kde jezdit autem nedává jak časově, tak finančně smysl. Typicky cesty do Ostravy. Tam jezdím vlakem (business třídou) – doporučuji Leo Express (funguje vám narozdíl od RegioJetu Wi-Fi a je lepší občerstvení a služby než v Pendolinu). V business třídě máte klid, zásuvku i stoleček a můžete pak ty hodiny efektivně využít na čtení, vyřizování e-mailů nebo jinou práci. A když máte aktivní účty u těchto dopravců, můžete jednoduše přes web nebo mobilní aplikace si rezervovat místo, nebo ho naopak zrušit.
- Mobilní LTE WiFi router – pokud často chodíte na schůzky s klientem nebo školit, přednášet či dělat workshopy, tak se vám občas stane, že klient nemá WiFi, a vy se potřebujete snadno připojit. A vy jste ten, který musí být připraven. Používám Samsung mobile hotspot (už se neprodává) vytvoří wifi sít až pro 10 zařízení, je hodně malý a baterie vydrží až 8 hodin. Můžete si vybrat nějaký novější na Alze.
- Neomezené tarify – používejte neomezený tarify, počítejte s tím, že budete volat hlavně vy, protože prozvánění klienta je Chucpe.
- Spolehlivá zařízení – zařízení na které se můžete spolehnout. Není to notebook za 15 000 ani mobil za 3 000. Proto používám mobil Pixel 2 XL a notebook Dell XPS 13.
- Kupte si externí nabíječku na mobil/tablet. Určitě se dostanete do situace, kdy si mobil vybijete a potřebujete si ho nabít.
- Foursquare
a Zomato– nepatříte mezi foodies a neznáte dobré restaurace pro všechny typy klientů na schůzku čí polopracovní snídani, oběd nebo večeři? Vytvořte si účet na Foursquare hledejte místa s vysokým hodnocením a dobrými referencemi. Zomato mi už nedává smysl.
Obecně plaťte si jen takové nástroje, které vám dokážou několikanásobně vrátit, co do nich investujete.
Strategie a přístup ke klientům
Nový web
Kovářova kobyla je neschopná se dokopat k důležitým věcem. Hrozná ostuda. Můj aktuální web byl plánován jako provizorní a i když už jsem nyní před spuštěním, ani za 2 roky jsme ho nedokázal spustit. To se snad brzy změní. I Martin Matějka má nový web a já furt nic 🙂 Tak držet palce, brzy ho spustím, ale jen kvůli tomu, abych ho mohl okamžitě začít předělávat.
Kvůli tomu, že jsem web dělal tak dlouho, rozumějte jako nedal tomu prioritu, je tam spousta věci, které už neplatí. Dělám spoustu věcí, které na webu nemám a to co je na webu už tolik nedělám. A hlavně se mé základní sdělení klientům dost posunulo. Dávejte si na to pozor, ať nejste nečitelní.
Zaměření na stávající nebo minulé klienty
Další věc, kterou dlouhodobě nezvládám tak, jak bych potřeboval. Nedostatečně komunikuju s klienty, pro které jsem něco dělal a místo toho nabírám stále nové zakázky. Což vede k stále větší vytíženosti a málo času na klienty, pro které jsem něco dělal. A to je špatně. Takže to už pro další roky tak nebude a bude to lepší. Vždy je lepší se věnovat těm, kteří vám už jednou dali šanci, než ztratit jejich důvěru.
Nedodělávám
Mám spoustu věcí rozdělaných a nestíhám je dodělat, proto je potřeba odřezat věci, které nejsou důležité. Zaměřit se jen na to, co souvisí s mým zacílením, které brandově a tematicky souvisí s tím co chci dělat a jak chci aby mě trh vnímal, a jak mi klienti rozumí.
Souvisí to třeba s přednáškami. Budu do budoucna přednášet jen tam, kde organizátorům z nějakého důvodu fandím, nebo je to pro mě přínosné (nové, zajímavé téma nebo honorář, co vykompenzuje strávený čas). Zabere to moc času. Jen pár příkladů a důvodů proč: 20 minutová přednáška zabere zhruba den až dva přípravy. Jsou i horší případy, přednášky které jdou hodně do hloubky a nebo trvají celý den, vám mohou zabrat klidně i 200 hodin.
Dále, mám asi 50 témat na články, které jsem nikdy nenapsal. To se musí změnit.
Investice a pasivní příjem
Mám v zásadě jen zakázky placené hodinově a tím se dostávám na hranici mých možností. Je třeba vymýšlet nové produkty a jiné formy spolupráce. Rád bych začal trochu více s investicemi a s nějakými jinými formami příjmu. To znamená hodně učení a hodně nových věcí. Vítejte, nové výzvy.
Práce s know-how
Máme různě poskládané různé know-how, ale nedokážu s ním efektivně pracovat. Je třeba najít způsob, jak s tím pracovat lépe a efektivněji. Používám Pocket, Feedly, Refind, Evernote, „lajky“ v Twitteru i uložené příspěvky na Facebooku a tohle všechno dohromady – to je peklo. Myslím, že začnu více pracovat s Evernote. Což ale znamená více strukturovat Evernote obsah.
Ještě více automatizace
Automatizuju málo. I když asi víc než většina lidí. Nemá cenu dělat sám nebo ručně něco, kde není třeba moje odbornost a můj čas.
- Fakturace – pro freelancery jednoznačně Fakturoid.
- Účetnictví a daně – jsem spokojený klient pražské firmy BKP finance. Mají plnou moc a krom zasílání podkladů a placení daní nic nemusím řešit. Díky spolupráci s nimi jsem v klidu. PS: Když je dobrý měsíc, odmakají pro mě 5 hodin, někdy to je více.
- Právo – nemá cenu se „srát“ s něčím, čemu nerozumíte. Spokojeně spolupracuji s Monikou Bakešovou a eLegal.
- Automatizujte pomocí IFTTT nebo podobných nástrojů.
- Pokud něco prodáváte, jako já školení, veškerý proces by měl být automatizovaný – od potvrzení objednávky, až po zpětnou vazbu.
- Používejte nástroje na automatizované vkládání textů pomocí zkratek, já používám TextExpander.
- Co děláte více než 3 x – tam patří automatizace. Investice do programátora se vyplatí.
Nečtu
To mě trápí skoro nejvíc. Dříve jsem přečetl i 15 knih měsíčně a teď stěží 1 ročně. Jako, já toho načtu tunu, ale ne knížky. Ale mám jich asi 5 rozečtených 🙂 Tak snad se letos podaří.
Pohyb kámo!
Sedím u počítače klidně i 12 hodin denně a pasivní metody (dobrá židle, dobrý monitor, klávesnice i myš) prostě nestačí. Takže jsem začal příležitostně běhat a teď i cvičit. Myslím, že pro nás, co sedíme u počítače, je to nutnost. Někdy stačí prostě přestat jezdit autem a MHD a začít více chodit pěšky nebo jezdit na kole.
A co ten rok 2017?
Subjektivně, mám pocit, že se dařilo. Jsem sám se sebou vyjma předchozích odstavců (a to se změní!) docela spokojený. Sice jsem vydělal méně než loni (pár jednotek procent), ale nějak mě to nevadí.
- Rozjel jsem s Jardou Hlavinkou nové školení na technické SEO na základě úspěšné přednášky na Webexpu.
- Udělal jsem výlet do Bratislavy s řadou mých školení.
- Založil jsem úspěšně s.r.o. a stal se u něj plátcem DPH (Martin Vidlák, že děkuju!) a přežil veškerou byrokracii.
- Byl jsem na zahraniční konferenci o SEO.
- Ještě lépe jsem ukotvil pravidelnou akci SEOloger a uspořádal i víkendové setkání SEOloger.
- Začali jsme s Honzou Kvasničkou řešit kdy a jaké bude SEOUX 2.
- Dodělali jsme mega klíčovku pro LMC. Ufff!
- U mého oblíbeného klienta jsme dosáhli nárůstu 1 500 % z organicu (meziroční srovnání).
- Podařilo se nám na projektech více začleňovat analytiky a projekťáky.
- Daří se mít dva a půl měsíce dovolené bez práce ročně + nějaké drobnosti a nijak negativně se to neprojevuje.
- Spáchali jsme s kolegy setkání, kde si ladíme naše byznysové strategie a napravujeme chyby.
- Zvládl jsem profi focení u fotografa na můj web.
- Ha, SEOloger má vlastní logo 🙂
- Aktualizoval jsem po 3 letech na volné noze hodinovou sazbu na 2 500 Kč.
A co plánuju na rok 2018
- Pokračujeme v SEOLogeru. Zopakujeme i víkendového SEOLogera naživo.
- Chci vymyslet jedno nové školení.
- Tešte se na SEO webináře.
- Platby kartou jak na webu, u faktur nebo u SEOlogeru.
- Nové SEO služby, které souvisí hlavně s mými stálými klienty. A samozřejmě i jedna jednorázová služba, která bude myslím hodně populární 🙂
- Budu přednášet na konferenci o zákaznické podpoře Maria Roženského a opak na jedné monstr akci v Bratislavě – s Honzou.
- Organizuju konferenci o GDPR v online marketingu – přijďte.
- Jak by se vám líbilo SEO školení na videu? 🙂
- Opravit všechny moje problémy a chyby, co jsem vám tu popisoval.
Bude to jízda, ostatně jako vždy. Ale lepší uhořet, než vyhasnout, že? 🙂 Krásný a úspěšný rok 2018 vám přeju!
Kdo se taky zamyslel a bilancoval?
- František, Szabó Jaký byl rok 2017 a jaký bude rok 2018?
- Mario Roženský, Jaký byl rok 2017?
- Robert Vlach, Co si odnést z roku 2017? 10 knih, díky kterým můžete být lepší
- Leni Krsová, 12 věcí, co mě mezi řádky naučil rok 2017
- Jirka Rostecký, Mých odvážných osm roku 2017
- Marie Grafová, Klidně můžeš nevyhořet
- Tomáš Ševčík, Rok 2017 byl víceméně super. Co se letos povedlo?
- Gabka Koščová, Ohliadnutie za rokom 2017
- Jirka Chomát, Rok vzhůru nohama
- Zuzana Bartůšková, 5 věcí, které mě překvapily na podnikání v účetnictví
- Martin Matějka, Jak mě mé podnikání převezlo a jak jsem to chtěl vzdát
- Pavel Jašek, Rekapitulace 2017
- Jakub Drahokoupil, Jaký byl můj rok 2017
- Karel Dytrych: 2017: Můj nejpestřejší a nejtěžší rok
Daniel
Pavle, musím říci, že už od začátku, co se pohybuji v SEO scéně, tak jsem vždy obdivoval to, jak jsi se vyšvihl z H1 až na předního českého SEO konzultanta a obdivuji, jakým způsobem podnikáš na volné noze. Některá napsaná negativa moc dobře znám a jsem rád, že to nebyl jen můj nedostatek 🙂
Přidávám také shrnutí: http://danielg.cz/jaky-byl-rok-2017-a-plany-na-2018/
Pavel Ungr
Dane, díky moc za milá slova!
Roland Vojkovský
Ahoj Pavle,
perfektné čítanie na začiatok roka. Nad niektorými vecami som sa vďaka nemu zamyslel prvýkrát.
Zaujalo ma aj to „pravidlo“ o 5-15% náraste obratu. Som zvedavý, aké percentá uvidím o takomto čase budúci rok. 🙂
Tvoj report som pridal do toho môho: https://vojkovsky.sk/rok-2017/.
Všetko dobré do nového roka!
Pavel Szabo
Pěkné, mnoho věcí mám podobně. Díky za tipy na nástroje a přeji mnoho dalších úspěchů.
David
Dobrý den Pavle,
již nějaký ten čas plánuji přechod na volnou nohu, přečetl jsem toho mraky, ale toto je bez diskuze nejlepší a nejužitečnější celistvý příspěvek o pozitivech, negativech a how-to, na jaký jsem narazil.
Díky za něj!
Přeji další úspěchy.
Tomáš
Taky přidávám svůj report. Moje první dva roky.
http://www.seokonzult.cz/blog/zajimavosti/moje-prvni-dva-roky-na-volne-noze/